تولید و بازار مناسب آجیل و خشکبار برای شب یلدا

معاون دفتر میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی از تولید و بازار مناسب آجیل و خشکبار در شب یلدا خبر داد و گفت: امسال بیش از 737 هزار تن انواع آجیل و محصولات خشکباری مانند پسته، فندق، بادام، گردو و کشمش تولید شده است و علی‌رغم کاهش نسبی تولید برخی از محصولات، هیچ مشکلی برای تامین بازار و صادرات آن نداریم.

علی محسنی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: امسال بالغ بر 250 هزار تن انواع پسته تولید شده است و بازار داخلی و بازار صادراتی آن مشکلی ندارد. همچنین با وجود اینکه صادرات پسته در نیمه دوم امسال افزایش می یابد، هیچ مشکلی برای تامین این محصول در شب یلدا و شب عید نداریم.

معاون دفتر میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: براساس آخرین آمار حدود 53 هزار تن پسته به ارزش بیش از 493 میلیون دلار و به قیمت کیلویی حدود 9.3 دلار به صورت خام به کشورهای مختلف صادر شده است و در بازار داخلی نیز قیمت عمده‌فروشی این محصول حدود 28 هزار تومان است.

کاهش 15 درصدی تولید گردو

محسنی با اشاره به اینکه سال گذشته حدود 210 هزار تن گردو تولید شد، اعلام کرد: امسال میزان تولید گردو به دلیل سرمازدگی به حدود 180 هزار تن رسید که با کاهش حدود 10 تا 15 درصدی مواجه شده است.

وی تصریح کرد: علی‌رغم کاهش تولید گردو به دلیل محدود‌ بودن صادرات، بازار مناسبی در داخل وجود دارد و هیچ کمبودی برای تامین گردو نداریم.

کاهش تولید و افزایش قیمت بادام صادراتی

معاون دفتر میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: قیمت بادام صادراتی ایرانی به دلیل سرمازدگی و کاهش حدود 30 درصدی تولید، افزایش یافته است که البته این محصول کاملا صادراتی است و به هند می‌رود.

محسنی خاطر نشان کرد: سال گذشته 145 هزار تن انواع بادام در کشور تولید شد که امسال به 126 هزار تن کاهش یافته است.

به گفته وی، با توجه به این‌که کاهش تولید و افزایش قیمت مربوط به بادام صادراتی است، هیچ مشکلی در بازار داخلی بادام وجود ندارد و برای تامین نیاز بازار شب یلدا و شب عید نیز مشکلی نداریم.

افزایش 2 برابری تولید فندق

وی اظهار کرد: سال گذشته به دلیل سرمازدگی تولید فندق نصف شد، اما امسال حدود 21 هزار و 500 تن فندق برداشت شد و با توجه به این‌که صادرات فندق نخواهیم داشت، میزان تولید به اندازه مصرف داخلی است و مشکلی برای تامین بازار وجود ندارد.

معاون دفتر میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی همچنین در خصوص تولید و بازار کشمش گفت: تولید انگور و کشمش بسیار مناسب بود و حدود 160 هزار تن کشمش تولید شده است.

 

برچسب ها

-


یادداشت کاربران

درج یک یادداشت :

نام کاربر :
پست الکترونیکی :
وب :
یادداشت :
کد امنیتی :

بخش کاربران سایت

نام کاربری :
کلمه عبور :
کد امنیتی :
گذر واژه را فراموش کردم !

نرخ آنلاین ارز

بیمه کالا

آخرین اخبار

سایتهای مرتبط

آمار بازدید

تاریخ : 1398/12/01

امروز : 26

دیروز : 20

بیشترین بازدید : 457

بازدید کل : 97640

Ipشما : 34.204.191.0